If you do what you love, you’ll never work a day in your life.
Ono kad na random videu među masom motivacijskih life coach youtube kanala s milijunskim pregledima (da, da, svi to povremeno pogledamo) po tko zna koji put čuješ izlizanu frazu poput ove i shvatiš da možda stvarno radiš ono što voliš. Ok, studiraš. Ali – studiraš ono što voliš da bi za ful kratko vrijeme mogao raditi ono što voliš.
Većina (ja prva!) tada klikne na „X“ u gornjem desnom kutu i skrola do prvog sljedećeg prosvjetljujućeg videa sa savršeno pogođenim naslovom. Znaš zašto? Jer je lako moguće da zapravo ne znaš što želiš, a kamoli što voliš (tu ne računam ona dva izlaska u zadnje četiri godine, trenutak kada si junački položio Elektromagnetska polja i najdražu baku koja ne može dočekati svojim prijama mahati pred nosom friško tiskanom diplomom univ. mag. ing. unuče). Znam, jer nisi jedini. Znam, jer ni sama još uvijek nisam sigurna što želim i je li ovo što sada radim i volim ono što će me uvijek činiti sretnom i zadovoljnom. Hoće li odgovori na pitanja – koliko sati dnevno želim raditi / koliko želim putovati / koliko želim mjesečno zarađivati? – biti isti kakvi su sada. Ali znam da je baš to što si sada ovdje super stvar jer, pazi sad, nije izlizana fraza…
A lot of times, people don’t know what they want until you show it to them. (Steve Jobs)
…pa, dopusti da ti predstavim 4 ideje, 4 role, 4 seta aktivnosti koji te mogu dovesti korak bliže željenom cilju – otkriti što zaista želiš voljeti raditi. Pa krenimo:
- Sistemski inženjer za napredne aplikacije energetskih sustava
Razvoj i implementacija naprednih aplikacija u energetskim sustavima (EMS, DMS, AGC, plinski proračuni, analize pomoću alata poslovne inteligencije) su ono što najbolje opisuje ovu rolu.
Ukratko, zanimljiv, dinamičan i inženjerski izazovan svakodnevni posao koji uključuje:
- rad s vlastitim softverima, kao i softverima svjetskih proizvođača (AGC, prognoza opterećenja, optimizacija voznog reda, proračuni u električnim i plinskim mrežama, alati poslovne inteligencije itd.)
- rad s najsuvremenijim informacijskim tehnologijama (Red Hat, Windows Server, Oracle i MSSQL baze podataka, SCADA sustavi za dispečerske centre velikih energetskih sustava, OSIsoft PI system itd.)
- testiranje aplikacija i fino podešavanje
- Business Intelligence analiza prikupljenih podataka, analiza anomalija, traženje pravilnosti
- projektiranje sustava, instalacija, integriranje, testiranje, puštanje u pogon, podrška
Končar-KET je jedna od rijetkih tvrtki u Hrvatskoj gdje je moguće razvijati karijeru u ovom području. Pa je li ovo savršena rola za energetičara or what??!
- Softverski inženjer & Junior data scientist
Želiš se baviti Python, Javascript, .NET i C programskim jezicima i na njih se orijentirati u budućnosti, razvijati procesne aplikacije (aplikacije u realnom vremenu, SCADA sustavi) kao i aplikacije vezane za proširenu stvarnost (grafika – 3D modeli)? Razvoj, implementacija, održavanje softverskih proizvoda te dizajn, dokumentacija, verzioniranje, restrukturiranje i revizija koda su core business profila softverskog inženjera.
Ako ti je pak napetija primjena metoda iz područja statistike i strojnog učenja, vizualizacija i izvlačenje znanja iz velikih skupova podataka te korištenje i razvijanje alata umjetne inteligencije u svrhu analiziranja podataka i prepoznavanja bitnih informacija za unaprjeđivanje poslovne logike onda si više materijal za junior data scientista. Očekuj rad s programskim bibliotekama za vizualizaciju podataka, korištenje alata za pretprocesiranje podataka, razvoj modela strojnog učenja, validaciju i testiranje modela.
Ako si računarac, neka od ove dvije role se mora naći na popisu tvojih želja!
- Sistemski inženjer za automatiku
Zanima te implementacija, konfiguriranje i ispitivanje sustava automatike i turbinske regulacije i slično?
Ako si automatičar, pridruži nam se i obogati dvoje znanje kroz:
- rad s PLC-ovima (programabilni logički kontroleri) različitih proizvođača u svrhu automatizacije postrojenja na polju energetike, vodoprivrede i odvodnje, industrije, prometa i transporta
- poslove na programiranju i izradi SCADA (računalni sustavi za nadzor, mjerenje i upravljanje sustavima) sustava i procesnih panela
- izradu modela turbinske regulacije. Konfiguriranje, ispitivanje i puštanje u pogon sustava turbinske regulacije i sl.
Potpuno mi je jasno da ti se sve može učiniti beskrajno nezanimljivo. Možda totalno neuvjerljivo? Već viđeno? Hmmm… idealno? Prava je šteta da ne istražiš što se krije iza onih natuknica.
A da ne ostane sve na jednoj izlizanoj (iako tako savršeno istinitoj) frazi, evo još jedne koje se u Končar KET-u držimo svaki put kad se nađemo pred onim što volimo zvati izazovima ☺ – When you get a NO, pretend you heard GO.
Zato predlažem da podijeliš svoju priču, želje i ideje s najboljim sugovornikom.
Čekam(o) te!