Gotovo pola milijuna medicinskih stručnjaka okupljeno je na videodukacijskoj platformi iza koje stoji istoimena američka tech kompanija, VuMedi. Tvrtka koja bilježi eksponencijalan rast u broju korisnika i klijenata, raste i interno – u trima uredima u Kaliforniji, Minnesoti i Hrvatskoj broje gotovo 50 zaposlenih. Ovaj internacionalan tim zadao si je izazovnu i hvalevrijednu misiju – poboljšati brigu za pacijente diljem svijeta.
Kako je biti dio male, ali iznimno uspješne tvrtke ispričao nam je Marko Pletikosa (Director of Engineering) koji je dio VuMedi tima već više od četiri godine.
Marko, opiši nam trenutačno poslovanje tvrtke i izazove s kojima se tvoj tim svakodnevno suočava.
“Najprije se želim osvrnuti na ono što nam je 2020. donijela – rast! Povećani broj online edukacija, odnosno nagli rast broja aktivnih korisnika postavili su pred nas veliki izazov, a to je skalabilnost platforme. Horizontalno širimo arhitekturu, pratimo gdje je najveće opterećenje na sustavu, brinemo se za optimizaciju i kontinuirano razvijamo tvrtku, ali i sebe kao inženjere.
Zahvaljujući našem start-up mentalitetu i pristupu poslu, iznimno cijenimo funkcionalnost i optimizaciju te uvijek nastojimo sa što manje resursa napraviti prototip koji funkcionira, što me podsjeća na dane u KSET-u (smijeh).”
S kojim tehnologijama radite i kako bi opisao svoj tim?
“Naš stack baziran je open source tehnologijama, a serveri su na Amazonovom cloudu te nam, budući da smo start-up, omogućavaju razvoj koji prati rast naše platforme. Koristimo Linux i Python/Django što su neke od najpopularnijih tehnologija za web development. Volimo open source tehnologije, a u svojim redovima imamo i nekoliko developera koji doprinose njihovom razvoju.
Najveća vrijednost našeg tima je što se odlično poznajemo, međusobno si pomažemo, volimo svoj posao i volimo i cijenimo ljude s kojima radimo. Energija koju VuMedi tim dijeli rijetko gdje se pronalazi, i to vam može potvrditi svaki naš član tima. Zapošljavanje osoba koje se uklapaju u našu kulturu nam je iznimno važno jer povjerenje i zajedništvo čine razliku, a tehničke prepreke ćemo uz međusobnu potporu i pomoć sigurno savladati.”
Kako izgleda onboarding novih inženjera u timu?
“Za svakoga tko nam se pridruži kreiramo individualizirani onboarding proces, ovisno o prethodnom iskustvu i razini znanja. Naravno, pratimo standardne korake onboardinga, ali važno nam je svakom dati priliku za kvalitetan početak rada.
Svaki developer kao podršku ima mentora – osobu s kojom će provoditi najviše vremena tijekom prvih nekoliko tjedana u VuMediju. Mentor novog zaposlenika prati u svemu – pomaže mu posložiti opremu i alate koje koristimo, uvodi ga u arhitekturu sustava, sve procese i principe rada. Svaka nova osoba dobiva priliku raditi na različitim dijelovima produkta jer želimo da dobije uvid u različite aspekte sustava prije nego što se specijalizira za određeni dio. S obzirom na to da smo mali tim, nemamo dedicirane backend, frontend i deployment inženjere, što novom kolegi ili kolegici daje eksponiranost širokom dijelu stacka i priliku za razvoj u svim tehničkim segmentima.
Zajedno s rastom tvrtke razvija se i pojedinac te napreduje i usmjerava se na određeni dio proizvoda. U skladu s potrebama poslovanja, ali i sljedeći vlastite želje, osoba se potiče na daljnje usavršavanje i razvoj te preuzimanje odgovornosti za rad na određenom dijelu produkta.
Cilj nam je izgraditi tim u kojem je svaki inženjer domain ekspert za svoj dio produkta, ali također sudjeluje i u povezanim domenama.”
Za kraj, koji bi savjet dao studentima koji tek započinju svoju karijeru?
“Iako učenje nikad ne prestaje, FER je fakultet koji doista daje odličnu tehničku podlogu za razvoj karijere. Ipak, moj savjet svim studentima je da, uz tehničke, što ranije počnu razvijati svoje komunikacijske vještine i soft skillove. Tehničko znanje svi imamo pa je diferencijator često upravo u komunikaciji i interesu za druge dijelove poslovanja. Kad radite, nemojte se samo usmjeriti samo na rješavanje zadatka već razmišljajte i o pozadinskim procesima. Pokušajte sagledati više faktora, zašto se nešto radi, koji su kratkoročni i dugoročni ciljevi i što se želi postići. Takav širi pogled vam može puno pomoći u karijeri i u postizanju odličnih rezultata.”