FIVE je product development agencija sa sjedištem u Zagrebu i New Yorku koja trenutno broji preko 230 zaposlenika, od developera, preko dizajnera, do growth marketing stručnjaka. FIVE ističe kako svakog novog člana tima, tako i studente koji dođu kod njih na praksu, vrlo brzo uključuju u rad na nekom od projekata za velike globalne klijente iz različitih industrija. Naravno, u početku uz podršku mentora i ostatka tima.
Velik broj dugogodišnjih članova tima, uključujući i ponekog team leada, svoje prve proizvode razvili su upravo na nekoj od praksi u FIVE-u. Jedna od njih je vrlo popularna iOS vještina, program koji već četiri godine zaredom organiziraju u suradnji s FER-om, a na kojoj studenti imaju priliku razviti vlastitu iOS aplikaciju! Tijekom vještine, studenti prolaze kroz proces code reviewa uz developere i uče na konkretnim primjerima aplikacija koje FIVE radi za svoje klijente. Na kraju vještine u uvjetima na koje smo inače navikli, studenti ne polažu ispit, već prezentiraju vlastitu iOS aplikaciju u zagrebačkom uredu kompanije!
Dok je iOS vještina vezana za akademsku godinu i kurikularni program FER-a, ljeto ostaje rezervirano za Boot Camp. Riječ je o plaćenoj studentskoj praksi koja se odvija tijekom 6 tjedana, a prilikom kojih Bootcampovci plažu zamijene uredom i zajedno s zaposlenicima rade na digitalnim proizvodima koje koriste milijuni korisnika diljem svijeta.
Želiš čuti kakva su iskustva iz prve ruke od onih čije je sjećanje i iskustvo najsvježije? Nastavi čitati i kroz 5 pitanja i odgovora saznaj kako je iOS devu Dariu Nikoliću (iOS vještina) i React Native devu Marku Gašparcu (Boot Camp – React Native tim) bilo na ovogodišnjoj praksi!
Svi koji dođu na praksu u FIVE imaju već određene vještine, znanja i trude se to pokazati, po čemu mislite da ste se vi posebno istaknuli od ostatka?
DARIO: Vjerojatno je pomoglo što sam sve savjete mentora vrlo brzo implementirao u svoj projekt te se stvarno trudio ne ponavljati greške više puta i samim time sam na kraju završio s dosta nadogradivim i skalabilnim projektom rađenim po standardima FIVE-a.
MARKO: Vjerujem kako većina kandidata koji konkuriraju za poziciju na FIVE-ovom Boot Camp-u već posjeduje zavidna znanja i vještine kojima bi se ponosili mnogi. No sama po sebi često nisu dovoljna kako bismo se budućem poslodavcu prikazali kao idealan kandidat. Pristup s određenom dozom emocije poželjan je i uvijek dobrodošao, pa su tako strast i entuzijazam koji pokazujemo prema odabranoj tehnologiji garancija poslodavcu kako smo upravo mi ti koji će najviše profitirati iz Boot Camp-a, a kasnije se profilirati u sretnog i zadovoljnog kolegu i prijatelja koji uživa u onome što radi, a time zasigurno maksimalno i pridonosi svojem timu i kompaniji.
Koja vam se anegdota s prakse posebno urezala u sjećanje?
DARIO: Definitivno otkriće “pull requestova”. Kako prije prakse nisam znao da takvo što postoji, nisam znao ni napraviti lijepe pull requestove nego su uglavnom imali oko 2000 promjena svaki. U jednom trenutku se nakupilo 6 takvih, pa sam uz mentora proveo 2 sata samo pregledavajući vlastiti kod i zapisivao što treba ispraviti. Mislim da me taj trenutak naučio kakvi budući pull requestovi moraju biti.
MARKO: Tehnički intervju vjerojatno je jedna od najstresnijih sastavnica selekcijskog postupka, a pogotovo kandidatima bez prethodnog iskustva. Ako nešto može poći naopako, poći će naopako. U neizvjesnosti koliko ću biti uspješan usporedno s ostalim kandidatima, dočekalo me pitanje za čije je razumijevanje poželjno poznavati špil karata. Kao osobi koja nije kartala dalje od Una, pitanje se doimalo dosta apstraktno i teško razumljivo. No snalažljivost je uvijek bitna, pa je tako i potencijalno neugodnu situaciju moguće okrenuti na šalu, i iskoristiti u vlastitu korist. Na kraju sam dobio priliku sudjelovati na Boot Campu.
Možete li se sjetiti jednog “faila” koji vam se dogodio na praksi u FIVE-u?
DARIO: Stajanje za espresso aparatom dok mi kolega već deseti put u tjednu objašnjava kako napraviti mlijeko za kavu. Još uvijek nisam uspio savladati tu vještinu… 😔
MARKO: Vjerujem kako se prethodno ispričana anegdota savršeno uklapa kao odgovor i na ovo pitanje. 🙂
Što biste izdvojili kao najvažniju lekciju koju ste naučili tijekom Boot Campa ili iOS vještine?
DARIO: Mislim da je najveća lekcija što kroz recenzije shvatiš koliko se jedan kod može popraviti te da će uvijek biti mjesta napretku samoga koda. Uz to bih rekao da me je naučilo da mi uopće ne bi trebao biti bed pitati ljude kada mi nešto nije apsolutno jasno, jer su svi stvarno voljni objasniti i prenijeti svoja iskustva drugima.
MARKO: Upoznavanje s radnom okolinom i kolegama, dobra komunikacija i razmjena znanja između članova tima, motiviranost svakog člana i povjerenje u voditelja odlike su koje čine uspješan tim u razvoju digitalnih proizvoda. Zbog toga su takozvani “soft skills” podjednako važni, ako ne čak i važniji od strogog tehničkog znanja, a često ih prvi puta imamo priliku steći tek kada se nađemo u realnom okruženju, kada ih odmah moramo i iskoristiti.
Koliko vam je znanje stečeno na fakultetu pomoglo, a za koje ste vještine shvatili da ima prostora za napredak, te ste ih odlučili izbrusiti na praksi?
DARIO: Smatram da mi je fakultet dosta pomogao što se tiče brzine shvaćanja koncepata, no i dalje je to samo velika teorijska podloga. Također, vjerojatno nikada ne bih saznao za kolegij iOS vještinu koja mi je bila odskočna daska u poslovni svijet. Na praksi sam se fokusirao izbrusiti dobre prakse samog razvijanja iOS aplikacija te naučiti i shvatiti različite arhitekture te mane i prednosti svake.
MARKO: Fakultet prvenstveno vidim kao dobar oslonac i vodilju koja nas usmjerava kroz područje studija, a pruža nam potencijalno onoliko znanja i vještina koliko sami u njega uložimo volje, truda i vremena. Tehnička znanja i vještine s fakulteta najviše su mi pomogla u brzoj prilagodbi novom radnom okruženju, omogućivši mi pritom da na praksi otkrijem svoje slabije točke i izbrusim takozvane “soft skills” koji su mi nedostajali. Sve to imajući priliku sudjelovati u heterogenom timu developera, UX/UI dizajnera, project managera i QA inženjera, na stvarnim projektima za stvarne klijente, što nekom tko tek izlazi s fakulteta mnogo znači.
Nadamo se da pitanje u naslovu ovog teksta više nije pitanje u tvojoj glavi, a odgovore na druga pitanja koja su se u međuvremenu stvorila dobit ćeš na svom dejtu s FIVE-om na FER-u!
Boot Camp 2020.
iOS vještina 2020. (FER)