GlobalLogic je tvrtka specijalizirana za razvoj softvera u području Product Engineeringa te za izgradnju inovativnih proizvoda, platformi i digitalnih proizvoda u automobilskoj industriji, high-tech industriji, telekomunikacijama i medijima. Jedna od sedam najuspješnijih, a među 550 tehnoloških kompanija u Americi, već nekoliko godina ima podružnicu i u Hrvatskoj. Na Career Speed Datingu bit će u potrazi za idealnim zaposlenikom. No tu ne staje priča. Nakon zaposlenja čeka te Pametna kuća, projekt namijenjen podučavanju studenata novim tehnologijama.
Učenje kroz igru s LEGO kockama
Smart Home, odnosno Pametna kuća je termin koji podrazumijeva kontrolu doma s krajnjim ciljem inteligentnog upravljanja i povećanja kvalitete života. Neovisno jesmo li u domu ili ne – možemo podešavati razinu svjetlosti, vlage, temperature, paliti ili gasiti svjetlo ili ostale aparate u kući. Zadnjih šest do devet godina ova tehnologija postaje sve popularnija, intenzivno se razvija, postaje mainstream i svima omogućava bolju kvalitetu života. Projekt je podijeljen u tri faze. U prvoj se fazi putem senzora prikupljaju podaci i vizualizacije u lokalnoj mreži dok se drugi dio bavi povezivanjem trenutnog skupa do oblaka s ThingsBoard, IoT platformom otvorenog koda za daljinsko upravljanje uređajima. Posljednji dio projekta sastoji se od mobilne aplikacije za Android za vizualizaciju podataka pomoću proširene stvarnosti (AR) i uređaja koji upravljaju svjetlima i alarmima. Više o ovom projektu možete saznati na GlobalLogic Embedded Meetup vol.3. Projekt je zanimljiv inženjerima jer su takva znanja potrebna u raznim segmentima gospodarstva. Najveći izazov je organizacija i arhitektura projekta.
Pametna kuća je prilika za stjecanje primjenjivog znanja
Projekt Pametna kuća je pokrenut kako bi studente na zabavan način podučavao novim tehnologijama: korištenju senzora, mikrokontrolera, home brokera, clouda. Većina alata je besplatna, lako dostupna te laka za korištenje. Na početku je bitna ideja i poznavanje tehničke infrastrukture. Studenti imaju pomoć mentora koji im pomaže u izborima, verificira ili testira rješenje i opravdanost njihovog izbora. Na projektu je uvijek angažirano više studenata. Tehnologije koje koriste su: C, C++, Pyton, Andruino, Rapsberi Pi, Mongo DB, MQTT, HTTP, AWS. Ovo je odlično iskustvo za druge IoT i slične projekte s obzirom na to da imam priliku raditi na konkretnom, opipljivom proizvodu. Suradnja s mentorom je vrlo bliska, a s obzirom na to da studenti rade u timovima imamo priliku komunicirati s više zaposlenika te istovremeno stjecati iskustvo rada u timu. Smatram da je ovo prava prilika za stjecanje, ne samo teoretskog, nego i realno primjenjivog znanja, istaknula je Nina Duhović, apsolventica FER-a.
Individualni pristup u profesionalnom razvoju zaposlenika
Studenti s mentorom na početku najčešće rade na internom projektu, poput Smart Homea. S obzirom na to da su dio globalne kompanije, njihovi zaposlenici imaju i mogućnost globalne rotacije na projektima. Postoje brojne mogućnosti usavršavanja kroz interne ili eksterne radionice poput C treninga, tečajevi njemačkog jezika, soft skills treninga ili odlaska na konferencije. Individualni učinak se kontinuirano prati i formiraju se individualni razvojni planovi koji pomažu svakom zaposleniku da odgovorno i planski utječe na karijerni put.
GlobalLogic je tvrtka čija se poslovna uspješnost ogleda u odnosu prema zaposlenicima i studentima. Prepoznaju vrijednost ljudi kao bitne varijable u razvijanju svojih rješenja. Ulažu u zaposlenike i visoko vrednuju inicijative i nove ideje.
Dopusti da oni upoznaju tebe. Prijavi se na i saznaj više o ovoj tvrtki i poslodavcu.