Career Speed Dating (CSD) je jedinstveni spoj klasičnog razgovora za posao i speed datinga koji zajednički organiziraju Centar karijera FER i studentska udruga eSTUDENT. Namijenjen je povezivanju poslodavaca i studenata FER-a te srodnih tehničkih i STEM usmjerenih fakulteta i veleučilišta u Zagrebu s ciljem pružanja uvida studentima o mogućnostima zaposlenja i razvoja karijere te izravnog upoznavanja potencijalnih kandidata i budućih kolega. Ove godine prijave za studente počinju 12. studenoga, a svi zainteresirani studenti mogu se prijaviti na službenim stanicama Career Speed Datinga, dok će se događaj održati na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu u četvrtak, 13. prosinca. Predstavnice organizatora događaja, voditeljica ureda Centra karijera FER-a, Iva Gospodnetić i voditeljica Startera u eSTUDENTu, Josipa Juroš, otkrile su kako je pokrenut Career Speed Dating, kako izgleda koncept razgovora, koje su njegove prednosti, tko sudjeluje od poduzeća i zašto se prijaviti.
1. Što vas je potaklo na pokretanje CSD-a?
Iva: CSD je pokrenut sa željom da organiziramo grupno predstavljanje poslodavaca koje će se razlikovati od drugih sličnih događanja na FERu, a primarno smo htjeli napraviti događaj u kojem studenti imaju potpunu pozornost poduzeća, dakle 1:1 mogu razgovarati i dobiti prvi dojam razgovora za posao, a ujedno i nešto naučiti zbog čega smo uveli povratne informacije.
2. Kakve su bile prve reakcije, je li bilo kakvih poteškoća u početku?
Iva: CSD je organizacijski gledano dosta zahtjevan događaj jer više skupina provodi razgovore u isto vrijeme i jako je važno da sve skupine započnu i završe razgovor u istom trenutku kako bi studenti mogli prelaziti iz skupine u skupinu. Sam događaj se priprema šest mjeseci ranije i sudjeluje veliki broj studenata volontera iz udruge eSTUDENT. S obzirom na sve to, posebno me veseli što mogu reći da nikada nije bilo poteškoća i da zapravo iz godine u godinu ta organizacija prolazi sve lakše i bolje.
3. Kako izgleda koncept razgovora na CSD-u?
Iva: Na CSD-u studenti dolaze na razgovor s poduzećima iz skupine koju su prethodno odabrali i za svaki razgovor imaju osam minuta. Nakon tih osam minuta imaju dvije minute za dati povratnu informaciju jedno drugome. Zatim, student prelazi kod drugog poduzeća i započinje novi razgovor. U jednom satu student razgovara sa šest različitih poduzeća.
3. Zašto studenti imaju baš osam minuta da se predstave poduzeću?
Josipa: Pokazalo se da je osam minuta idealno vrijeme da se student predstavi, kaže nešto kratko o sebi, da sazna sve važne informacije o poduzeću i da poduzeće postavi pitanja studentu, a sve skupa nije predugo i previše stresno za studente.
4. Koje su prednosti CSD-a za studente, a koje za poduzeća?
Josipa: Istaknula bih da je CSD prilika za studente da možda po prvi put u životu vide kako izgleda razgovor za posao, da se opuštenoj atmosferi predstave poduzećima i da dobiju povratnu informaciju od poduzeća na čemu bi trebali poraditi na sljedećem razgovoru za posao. Veliki broj studenata već na samom razgovoru dobije ponudu za posao ili praksu.
Iva: Prednosti za poduzeća koja sudjeluju na CSD-u su ta što u jednom danu razgovaraju s 36 studenata, što imaju priliku predstaviti se studentima koji možda za njih još čuli, a u direktnom razgovoru mogu ostaviti dobar dojam. Uz to dobivaju preko 250 životopisa što je svakako dobar razlog za sudjelovanje.
5. Postoje li poduzeća koja se prijavljuju iz godine u godinu?
Iva: Drago nam je vidjeti poduzeća koja su s nama od prvog CSD-a i da se iz godine u godinu povećava interes poduzeća koja žele sudjelovati na ovom događanju. Ono što nam je još važnije je broj studenata koji želi sudjelovati i koji željno iščekuju početak prijava. Sigurni smo da će i ove godine studenti rado razgovarati s poduzećima među kojima su Infinum, Gideon Brothers, Memgraph, Croteam i brojni drugi.
6. Znate li, je li se netko od studenata zaposlio ili dobio praksu nakon CSD-a?
Josipa: Da, ponosni smo tom brojkom, više od 85 posto studenata dobilo je ili ponudu za praksu ili posao nakon završetka razgovora.
7. Zašto bi se studenti trebali prijaviti na CSD?
Iva: Studenti bi se trebali prijaviti na CSD ako su odlučili da je krajnji čas da nađu praksu ili posao; ako ih roditelji pitaju kad planiraju početi ozbiljnije misliti što će raditi u svom životu kada završe fakultet i općenito ako se žele informirati kakvo je stanje na tržištu i gdje bi se mogli zaposliti.