Memgraphov glavni cilj je promijeniti način na koji se neki od najtežih problema na svijetu rješavaju korištenjem snage teorije grafova. Zbog toga, Memgraph donosi programerima, razvojnim inženjerima, podatkovnim stručnjacima, kompanijama i entuzijastima snažnu platformu za izradu aplikacija temeljenih na grafovima i tokovima podataka. Trenutno zapošljavaju po cijeloj Europi, ali glavni inženjerski hub je u Hrvatskoj što zaposlenicima omogućava da se sami odluče žele li raditi remote ili iz ureda.
Kako si došao u Memgraph?
Taman kad sam završavao treću godinu Veleučilišta u Zagrebu, morao sam pronaći odgovarajuću tvrtku u kojoj ću obavljati studentsku praksu. Nakon nekoliko tjedana pretraživanja weba, posjećivanja mnogih intervjua, konačno sam pronašao savršeno mjesto. Ljudi ovdje u Memgraphu u gomili od 90 prijava prihvatili su mene, neiskusnog studenta. U rasponu od dva intervjua, prepoznali su moju ambiciju i volju za radom.
Kako si se snašao na početku?
Neću lagati na početku ljetne prakse bio sam prestravljen. Prije samog početka, održan je neslužbeni sastanak u jednom zagrebačkom kafiću na kojem sam saznao o kolegama s kojima ću raditi i općenitoj dinamici tima. Osim raznovrsnih smiješnih i zanimljivih činjenica, jedna me je najviše šokirala: jedini nisam išao na FER. To je utjecalo na mene jer sam pretpostavio da zasigurno nismo na istoj razini sa znanjem i jedino što mi je prolazilo kroz glavu bila su pitanja poput “Jesam li dovoljno dobar da budem ovdje?” i “Hoću li moći pratiti?”. To je također značilo da ću morati uložiti puno više napora da budem na istoj razini kao ostali. Kako je vrijeme prolazilo, nisam ih doživljavao kao prijetnju, vidio sam ih kao kolege od kojih mogu naučiti. Zbog toga je moja želja za profesionalnim usavršavanjem samo rasla, a posao još nije ni počeo.
Na čemu si radio tijekom prakse?
Na našem prvom timskom sastanku, moj mentor, kolega i ja odlučili smo da ćemo raditi na projektu koji će se temeljiti na izgradnji biblioteke programskog jezika Rust. Mogli smo odabrati bilo koji glavni jezik, a kada smo se odlučivali, postojalo je samo jedno pitanje: “Zašto Rust?” Odgovor je bio više nego jednostavan: naš je cilj bio uzeti jezik koje niti jedna druga slična platforma ne podržava, a istovremeno je prilično raširen, tako da je savršeni presjek toga bio Rust. Ovdje još uvijek nisam bio svjestan posla koji je preda mnom, ali to se promijenilo kad smo se kolega i ja morali posvetiti vlastitim zadacima kako ne bismo radili isti posao. Naime, tada sam se usredotočio na postavljanje projekta, budući da nitko od nas trojice nikada nije radio u Rust-u, pred nama je bilo mnogo istraživanja, uglavnom o tome kako ćemo strukturirati projekt. To je, kao učenje bilo čega novog, oduzelo puno truda i vremena.
Nakon što sam sastavio odgovarajuću strukturu, takozvane “linters” i “formatters”, morao sam se baciti na jednu veliku stvar s kojom se također prije nisam susreo, a to je bio GitHub. Između ostalog, moj zadatak je bio organizirati GitHub akcije, što nije bilo lako za mladog neiskusnog studenta poput mene. Srećom, moj mentor i kolega pripravnik bili su bolje obučeni na terenu i bili su mi od velike pomoći, a dodajući tome moju snalažljivost i analitički način razmišljanja, mislim da sam se vrlo brzo snašao u svijetu GitHub-a.
Moj sljedeći zadatak bio je napisati testove za kôd koji je napisao moj kolega, s kojim sam se već susretao, samo na drugom jeziku. Nakon toga je uslijedilo nekoliko tjedana pisanja testova, prijavljivanja grešaka timu i ispravljanje istih. Kako nitko od nas prije nije koristio Rust, ponekad nam je trebao cijeli dan da riješimo jednu malu grešku jer se neki dio koda ponašao nepredvidljivo, što je iskreno bilo vrlo frustrirajuće.
Sve u svemu, kakav je dojam na tebe ostavila praksa?
U prvom emailu koji sam poslao kao prijavu za posao izjavio sam da nastojim biti najbolji u svemu što radim, pogotovo ako je to područje u kojem vidim svoju budućnost, ali nije mi palo na pamet da će zadaci koji su stavljeni pred mene biti toliko izazovni i raznoliki. Ova praksa je označila početak moje karijere u IT svijetu, s obzirom na priliku i povjerenje koje sam osjetio od samog početka, izuzetno mi je drago što je to bilo upravo u Memgraphu.
Na kraju bih se želio zahvaliti prvo svom mentoru Marku i svima koji su mi omogućili da riskiram i osnažim se obrazovanjem u području koje me zanima i iskoristim ga za poboljšanje svog rada kao programera. U ovom poslu ništa nije jednoznačno, svaki kôd i svaki programski jezik jedinstveni su na svoj način, pa je rad na stvarima koje nikada prije nisam vidio s iskusnim ljudima bila najbolja prilika koju sam mogao dobiti odmah po završetku svog studija. Memgraph je uvidio moj potencijal usprkos toga što sam “samo još jedan neiskusni student” i zbog toga ću zauvijek biti zahvalan na svom profesionalnom, ali u većoj mjeri i na osobnom razvoju. S obzirom na to da sam sada više od godinu dana nakon prakse i dalje ovdje, mislim da to pokazuje da je Memgraph praksa itekako ostavila dobar dojam na mene.
Ako iduće godine želiš imati svoju verziju Marijeve priče, prijavi se za Career Speed Dating i dođi nas upoznati!