Mediatoolkit je tvrtka koja je razvila istoimeni alat za praćenje i analizu online medija. U šali kažu da se bave skidanjem cijelog interneta. Jedinstveni su proizvod na tržištu i s timom od 40-ak ljudi uspješno prodaju svoje rješenje u preko 100 zemalja svijeta.
Sam razvoj Mediatoolkit alata je kao ideja nastao prije 10-ak godina, a s prodajom alata krenuli su 2014. godine. Od samih početaka ulažu u studente u svim dijelovima poslovanja, a ponajviše kao ulaganje u budućnost jer ističu da vjeruju kako interno mogu razviti najvišu razinu stručnjaka. Najviše tome u prilog govori kako od njihovih 9 voditeljica/a, čak 5 ih je svoju karijeru kod njih započelo još u studentskim danima.
Što studente čeka u Mediatoolkitu
Tvrtka suradnju sa studentima bazira na jednoj od njihovih temeljnih vrijednosti – Progress. Generalna ideja je da kad dođete kod njih, malo toga znate, ali imate izrazito velik potencijal naučiti više od toga što čak i oni trenutno znaju. Prije svega, zato što ne morate prolaziti kroz iste greške koje su oni već napravili. S tim na umu, svakom studentu uz voditelja kojem je temeljni dio posla praćenje tvog razvoja, dodjeljuju i mentora koji se bavi prijenosom specijalističkog znanja, a i onboarding buddyja koji se brine da uz proizvod, tehnologije i način rada upoznaš i kulturu tvrtke kao i tim. S takvom raspodjelom, vrlo brzo se dođe do toga da studenti u svakom trenutku rade na zadacima koji su za njih izazovni i s vremenom sve kompliciraniji, ali s druge strane, uvijek postoji osoba koja odgovara na pitanja i rješava potencijalne zavrzlame.
Sa strane samog uvođenja u tim, od trenutka zaposlenja, studenti su ravnopravni sa zaposlenicima. Ponosno ističu kako studenti sudjeluju na svim njihovim timskim sastancima i dogovorima, idu s njima na tim buildinge i uživaju u jednakim mogućnostima poput rada od doma i opremi za rad kao zaposlenici.
Ono gdje je ipak velika razlika su studentske odgovornosti. Primarna odgovornost koju imate kao student, jest ona za vašim vlastitim razvojem, a to uključuje i studentske obaveze. Kao i vama, i njima je vaš faks na prvom mjestu, tako da imate neograničen broj slobodnih dana za ispitne rokove, učenje ili jednostavno odmor od jednog ili drugog. Istovremeno, to znači i da vam se može dogoditi da vas direktor na sastanku pred svih 40 zaposlenika pita kako ide s diplomskim. Da, jednakost uključuje i jednaku podložnost internim uredskim šalama. S time vam ni mentor ni voditelj ne priskaču u pomoć.
A na čemu biste baš radili
Generalno, zadaci na kojima u Mediatoolkitu studenti rade nisu čisto edukativne naravi. Kod koji pišete se na kraju “vrti na produkciji”, a problem koji rješavate direktno pomaže poboljšanju usluge. Nemaju “placeholder” zadatke koji su tu samo zbog učenja i smatraju da se najbolje uči na stvarnim problemima. Ali, kao studentima, performans finalnog koda nije vaša odgovornost, već prolazi kroz sve provjere mentora, voditelja i vaših peerova koji vam pomažu popraviti sve na čemu radite i prije samog puštanja u produkciju.
U Technology odjelu postoje tri tima; Engineering, Product i Tech-Ops od kojih svaki ima svoje tehnologije, procese i specifičnosti.
Konkretno, u Engineering timu radit ćeš u Javi (Spring frameworku), u Product timu u Javascriptu (Angular, Node.js), a ako preferiraš drugačiji pristup tehnologiji, imaju pozicije i u TechOps timu koji se bavi quality assuranceom, pomaganjem developerima u organizaciji posla, a i prevođenjem IT žargona eITevcima u tvrtki.
Tvoj put u Mediatoolkitu se u početku uglavnom sastoji od upijanja znanja od mentora – kako stručnog znanja tako i znanja o specifičnostima Mediatoolkita. Uz konstantan feedback mentora (kroz code review, 1:1 razgovore…) unapređuješ svoje znanje i nakon nekog vremena si sposoban samostalno rješavati zadatke veće kompleksnosti, a samim tim je sve više stvari tvoja odgovornost. Napredak ne ide preko noći, ali u svakom trenu točno znaš što trebaš napraviti za “level up” i koja su očekivanja tvog nadređenog od tebe.
Takvim su pristupom napredovali i današnji Head of Engineering Paško, Product Team Lead Branimir i Techops Team Lead Antun. Kako su iz prve ruke saznali kako postepeno graditi vlastitu bazu znanja i vještina, svoje iskustvo koriste za razvoj svojih timova.
Saznaj više
U četvrtak, 10.12. na Career Speed Dating šalju svoje bivše FERovce. Možeš ih ispitati više o tome na čemu trenutno rade i što traže, pa možda baš od tebe krenu stvarati novog voditelja ili seniora.