Tko kaže da za internacionalnu karijeru moraš napustiti zemlju? Vrhunske tehnologije, konstantno učenje i svakovrsni razvoj možeš postići i u Comsysto Reply-u. Ondje se bave dizajnom i razvojem digitalnih rješenja za renomirane inozemne klijente, a zašto za razgovor na Career Speed Datingu trebaš odabrati baš njihove predstavnike, bit će ti jasnije iz onoga što smo doznali od njihovog dugogodišnjeg softver inženjera, Jurice Križanića.
Kako biste opisali prosječni radni dan u Vašem poduzeću?
Teško je opisati tipičan radni dan jer svaki je poprilično dinamičan, izazovan i po nečem se razlikuje. Ali da, nije klasičan nine to five dan, fleksibilniji smo po tom pitanju. Budući da radimo za internacionalne klijente kao što su BMW, Volkswagen, Audi, a s područja logistike DHL te smo imali i klijenta s područja bankarstva, sav naš rad vezan je uz internacionalne timove. Mi smo sami po sebi distribuirani i moramo se uskladiti s timom oko dinamike rada. Sam taj način rada je dinamičan i izazovan, tako da na razini tima dogovaramo period u kojem moramo biti dostupni za sastanke. Zatim, tu je u tijeku dana i period za nekakvu implementaciju. Često je tu i sastanak u svrhu diskusije oko arhitekture i implementacije. Ono što je meni tu posebno je što kao student nisam ni sanjao da bih mogao iz Zagreba raditi za ovako renomirane firme koje su zapravo vani. Tu su top tehnologije u pitanju, kvalitetna oprema, kolektiv je stvarno zdrav, a brojne su i pogodnosti koje firma nudi.
Jeste li radili u posljednje vrijeme na kakvom zanimljivom projektu ili ste upravo u tijeku jednoga? Ako da, o čemu je riječ?
Meni osobno od prvog dana su svi projekti zanimljivi, ja sam u firmi 6 godina. Trenutno radim na projektu za klijente s područja logistike, konkretno za DHL, znači najvećeg svjetskog igrača. Tu za klijenta gradimo rješenje kojim bi on bolje iskoristio svoje interne resurse i usluge za dostavu pošiljaka. Neću u tehničke detalje, ali recimo tako da mi pokrivamo sve. Od prikupljanja i formiranja zahtjeva, postavljanja arhitekture, razvoja do operations dijela kad nadgledamo sustav. Prije trenutnog klijenta, radio sam 3 i pol godine na projektu s područja autoindustrije, konkretno za BMW, gdje smo radili na rješenju za prikupljanje podataka vozila i distribuciju prema drugim sustavima prema mobilnim aplikacijama i sličnome. To je isto uključivalo arhitekturu, razvoj, podržavanje novih auta, dosta smo vremena posvećivali praćenju sustava i tom operations dijelu.
Koja su Vaša očekivanja od studenata koji bi se pridružili Vašem poduzeću?
Od studenata očekujemo da su spremni na učenje, proaktivni, vrijedni – možda i mi nešto od njih naučimo. Ja sam prije 14 godina diplomirao i sjećam se tada profesora Mornara s promocije, kada je rekao da nam želi life long learning, ali ne life long nego long life. Time nam je zapravo poručio da ćemo cijeli život učiti ovisno koliko toga radimo. Tako da, mi i dalje učimo. Kao iskusni inženjeri, nadamo se da ćemo nešto od njih naučiti, kao recimo od studenata koji su bili kod nas na ljetnoj praksi i nakon prakse kod nas ostali raditi. Polako ih uključujemo u real project, real life aktivnosti. Prvo smo ih uvodili kroz interne projekte, a nakon toga i kroz projekte naših klijenata. Obično ih uključimo kao članove tima i ne izložimo ih individualno.
Kako biste opisali Vaš kolektiv odnosno tim u kojem radite?
Trenutno brojimo oko 35 članova zajedno sa studentima. Za usporedbu, kad sam ja došao prije 6 godina bilo nas je petero. Ozračje je vrlo zdravo, dinamično, proaktivno i poticajno. Recimo, svatko od nas ima mentora bez obzira na trenutnu poziciju u firmi. Zatim, rekao bih da je kolektiv raznolik. Po pitanju razine iskustva, profila koji zapošljavamo, osobnosti i generalno osobina i tu nemamo ograničenja. Što se tiče aktivnosti i team buildinga, radimo dva eventa godišnje u ljetnom i zimskom izdanju, sa središnjicom iz Njemačke. Trenutno to radimo na regionalnoj razini, ali smo se prije pandemije nalazili s kolegama iz Njemačke, na pola puta: npr. u Austriji, jednom je bila Švicarska, a 2018. oni su bili u Umagu s nama. Osim ta dva eventa, otprilike svakih 6 do 8 tjedana imamo interne evente koji se sastoje od službenog dijela u kojem bude prezentacija o trenutnim novostima u firmi i novim projektima. Onda imamo neslužbeni dio kad se odlazi u neki restoran na večeru, naravno to je sve fakultativno. Osim internih imamo i tehničke evente, na kojima interno dijelimo stečeno znanje. Primjerice, netko prezentira nešto tehnički što je napravio ili kako je nešto riješio na projektu i slično. Osim tehničkih i evenata na razini firme, tu pratimo i humanitarne akcije. Svake godine sudjelujemo na Terry Fox Run -u i surađujemo sa udrugama poput Malog zmaja. U tom humanitarnom dijelu meni se osobno sviđa politika firme da ja kao privatna osoba uplatim određeni iznos nekoj udruzi i onda firma ima pravilo da na moju ostavljenu potvrdu o uplati poduplaju još tu donaciju, što je stvarno korektno.
Za kraj, preporučio bih studentima: dođite opušteno i bez straha te se ne ustručavajte postavljati pitanja. Vidimo se 9. prosinca na FER-u! 😊
Prijave za Career Speed Dating otvorene su do 19. studenog.