Predstavljamo ti KING ICT. Njihov zadatak su infrastrukturna, softverska te mrežna rješenja. Sigurni smo da ti neće biti dosadno kao članu njihovog tima jer ćeš se kroz posao susretati s ljudima iz raznih industrija – energetike, zdravstva, trgovine, poljoprivrede, telekomunikacija, itd. U nastavku ti donosimo intervju s dva njihova zaposlenika koji su studenti baš kao i ti, Matija Jurenić i Mate Brzica.
Kako je došlo do Vašeg zaposlenja u poduzeću KING ICT?
Matija: Može se reći da je sve krenulo prijavom na King ICT akademiju. Bila je to prva službena King ICT akademija. Bez ikakvog prethodnog iskustva s radom unutar IT industrije, prijavio sam se kako bi stekao nova znanja i upoznao neke nove ljude. Predavanja u sklopu akademije su trajala dva tjedna, a nakon toga je slijedio praktični dio koji je trajao mjesec dana. Već ovo je bio velik uspjeh za mene budući da je samo šestero studenata došlo do završne faze, odnosno do praktičnog dijela gdje smo naučena znanja primijenili za razvoj aplikacije koja je imala svoju svrhu. Nakon akademije prihvatio sam King-ovu ponudu u vezi stipendiranja i krenuo raditi preko studentskog ugovora. To je trajalo malo manje od godinu dana, nakon čega sam se zaposlio u King-u. Unutar tog perioda naučio sam stvarno jako puno korisnih stvari i upoznao mnogo divnih ljudi.
Mate: Do KING ICT-a sam došao tražeći firmu u kojoj bi mogao odraditi industrijsku praksu. Prvo što sam tražio su bile firme koje se bave mrežnim tehnologijama i rješenjima. Kada sam na web stranici KING ICT-a vidio ICT rješenja koja nude i poznate vendore s kojima posluju odlučio sam poslati prijavu za obavljanje industrijske prakse.
Što biste izdvojili kao najvažniju lekciju koju ste naučili ili vještinu koju ste stekli tijekom Akademije?
Matija: Na akademiji smo slušali različita predavanja kako bi dobili znanje vezano za svaku ulogu unutar jednog razvojnog tima. Na svakom od tih predavanja upoznali smo iskusne predavače i mentore koji su nas naučili jako korisnim vještinama. Međutim osim tehničkog znanja i vještina smatram da je jako važno to što smo naučili kako funkcionira jedan tim i zašto je zapravo odgovornost pojedinca unutar tima bitna. Isto tako sam naučio da nije sramota pitati ako nešto nije jasno. Mentori su tu ispali stvarno korektni budući da se nisu ljutili na neka naša glupa pitanja i da su se uvijek trudili objasniti neku problematiku na najbolji mogući način.
Na kojoj poziciji trenutno radite? Recite nam nešto više o odjelu u kojem radite?
Matija: Trenutno radim kao junior .NET developer. Unutar mog odjela svakodnevno radi preko 500 kolegica i kolega različitih profila, od developera, bazaša, analitičara, testera, pa sve do raznih inženjera i solution arhitekta. Ono što razvijamo jesu enterprise softverska rješenja pomoću kojih omogućujemo bolju digitalizaciju društva.
Mate: Trenutno sam student u sektoru infrastrukture u odjelu za mrežu i mrežnu sigurnost. Radim u mladoj ekipi na dinamičnim poslovima. Trenutno radim na projektima poput instalacije računalne mreže i IP telefonije i migraciji telefona na IP centralu kod korisnika. U ovo kratko vrijeme posao u odjelu mi je jako zanimljiv i s velikim potencijalom za stjecanje novih znanja u smjerovima mrežne tehnologije poput: security-a, dana centra, collaboration, wireless, corporate network i ostalo. Osim rada iz ureda projekti se dosta realiziraju na terenu.
Možete li nam opisati najzanimljiviju anegdotu koju ste doživjeli?
Matija: U Kingu sam doživio puno zanimljivih stvari tako da je jako teško izdvojiti nešto. U svakom slučaju imamo jako zanimljive teambuilding-e i party-e na kojima uvijek bude ludo i nezaboravno. Nažalost, više od toga ne mogu otkriti zato što uvijek vrijedi „ono što se desi na teambuildingu, ostaje na teambuildingu“, a onaj tko dođe u King imat će priliku to iskusiti iz prve ruke
Mate: U ovo kratko vrijeme koliko sam dio ekipe u odjelu nemam neku anegdotu za istaknut ali s obzirom na dinamiku posla ne sumnjam da ih u skorije vrijeme neće biti.
Koliko vam je znanje stečeno na fakultetu pomoglo te koje ste vještine shvatili da su vam još potrebne te ih izbrusili na praksi?
Mate: Znanja koja sam stekao na fakultetu su mi pomogla da brzo pohvatam osnove rada na mrežnim tehnologijama i uključim se u projekte. Kroz praksu sam shvatio da ima dosta prostora za dodatno usavršavanje praktičnih znanja poput konfiguriranja i otklanjanja kvarova na opremi kao što su: preklopnik, usmjerivači, IP telefonske centrale… kao i teorijskih znanja o brojnim mrežnim protokolima kao što su: OSPF, EIGRP, STP. Za sve informacije i pitanja uvijek mi na raspolaganju staji mentor i ostale kolege u odjelu koji nesebično dijele znanje.
Što biste poručili studentima koji se prijavljuju na CSD?
Matija: Poručio bi im da bace oko na King i da se definitivno jave zato što nudimo puno pogodnosti za studente i pružamo im super priliku da uplove u svijet IT industrije. Isto tako neka ih ne uplaši to što nemaju prethodnog iskustva ili to što smatraju da njihovo znanje nije dovoljno dobro. Važno je samo da imaju motivaciju i želju za učenjem novih stvari. Također napomenut ću samo još nešto što je velika većina već čula, a to je da nije sramota ne znati, sramota je ne pitati.
Mate: Iako sam kroz ovaj angažman saznao za CSD čini mi se kao jako dobra stvar za nas studente. Preporučio bi studentima što bi sam napravio., S obzirom na vremensko ograničenje i kratak rok za moje predstavljanje poslodavcu prvo bi provjerio i proučio koji poslodavci sudjeluju na CSD-u. Pogledao bi njihove web stranice, raspitao se u svom okruženju ako netko od mojih prijatelja, obitelji, poznanika radi u nekim firmama, da dobijem malo inside informacija. Za intervju s poslodavcima svakako bi mi bilo važno da oni u svom poslovanju razvijaju ili se bave mrežnim tehnologijama, jer to područje koje me zanima. Za sam intervju bi se pripremio tako da bi si na papir napisao svoje najbolje vještine, hobi projekti i sudjelovanja na faksu na kojima sam bio aktivan, stvari i učenje koje sam doma samostalno radio i svakako razlog zbog kojeg bi došao raditi u njihovu firmu.