ReversingLabs misija je sigurnosnim timovima pružiti uvid u destruktivne objekte. Drugim riječima, pružiti uvid u svaku povezanu datoteku zlonamjernog softvera, lokaciju i prijetnju brzinom, točnošću i razmjerom potrebnim za sva digitalna poduzeća.
Studentima zainteresiranim za područje cybersecurity pružamo priliku razvijati znanja i vještine programiranja, analize velikih količina podataka, održavanja distribuirane baze podataka, analize prijetnji i reverznog inženjerstva. Zamolili smo kolegu Bornu Zebu, Software Engineer, da nam dočara svoja iskustva kroz 4 godine koje je proveo u ReversingLabs-u. Čime ga je ReversingLabs očarao i na koji način je Borna ostvario svoje karijerne ciljeve.
Što te dovelo do odluke da se zaposliš u RL-u?
Interes za informacijsku sigurnost postojao je još u doba BackTracka i potpuno ovlaštenog penetracijskog testiranja mreže tadašnje osnovne škole. Zainteresiranost za karijeru u tom području potaknula je radionica FERsec Challenge, nakon koje sam i krenuo u potragu za takvim studentskim poslom. Jedina tvrtka s otvorenim oglasom za studentski posao od nekolicine poduzeća u Hrvatskoj koje posluju u tom području bila je upravo ReversingLabs. Nakon razgovora za posao, postalo mi je jasno da se definitivno želim okušati u nepresušnim izazovima zloćudnog softvera i sigurnosnih propusta. U ReversingLabsu sam se zaposlio u 2017 godini na poziciju studenta u timu reverznih inženjera. Tada je firma brojila 60 zaposlenika, a danas ovdje radim uz 130 talentiranih kolega.
Kako izgleda jedan tipičan dan studenta u RL-u?
Iz početka, dane sam većinom provodio učeći i istraživajući. Čitao sam knjige, Googlao što mi nije bilo jasno, gnjavio kolege ako mi i dalje nije bilo jasno i
isprobavao nove stvari u praksi. Progresivno sam dobivao sve više odgovornosti i uz uvijek dostupnu mentoricu, počeo sam raditi na konkretnim proizvodima, reversati kreativne solucije autora zloćudnog softvera i razvijati vlastita rješenja za borbu protiv malware-a.
S kojim tehnologijama si se susreo tijekom rada u ReversingLabs-u?
Naučio sam programirati u Pythonu i C++-u, te analizirati binarni kod koristeći OllyDbg,YARA, IDAPro i Ghidra. Koristio sam git i GitHub za verzioniranje, te Jenkins i TeamCity za CI/CD. Upoznao sam se s korištenjem Elasticsearch-a, ClickHouse-a i PostgreSQL-a koristeći Kibanu i Redash za vizualizacije. Bavio sam se razvojem distribuiranog sustava koristeći Docker, Kubernetes i RabbitMQ. Naravno, bilo je toga još kroz godine, ali ovo su glavne stvari.
Jedan od ReversingLabs osnivača, Tomislav Peričin, je Chief Software Architect s kojim si kao student direktno radio. Kako bi opisao to iskustvo?
Dinamično i zanimljivo. Definitivno jedno jedinstveno iskustvo iz kojeg sam puno naučio.
Nedavno si se zaposlio u ReversingLabs-u kao full-time zaposlenik na mjesto Software Engineer. Kako je to izgledalo?
To je bila prirodna progresija iz dosadašnjeg studentskog posla. Mislim da činjenica da mi se svakodnevica nije previše promijenila svjedoči o mogućnostima napredovanja i usavršavanja i tijekom studentske karijere.
Šta bi izdvojio kao najbolji dio ReversingLabs-a?
Dobar balans pružene odgovornosti i fokusa na fakultetske obaveze. Tijekom cijelog studentskog zaposlenja osjećao sam se kao punopravni član tima. Zadaci na kojima sam radio nisu bili jednostavni i poticali su me na konstantno učenje i napredovanje. S druge strane, u 3 godine koliko sam u ReversingLabsu radio kao student, niti jednom se nije dogodilo da je posao bio ispred faksa ili da nisam stigao predati labos zbog posla. E da, i beskonačne količine kave i stolni nogomet 🙂
Želite nam se pridružiti? Provjerite otvorena radna mjesta na Careers.
Na Career Speed Dating prijaviti se možeš do 19. studenog na linku.