U Fraunhofer ITWM među svojim misijama navode gradnju mosta između stvarnog i virtualnog svijeta te sveučilišne matematike i njezine praktične primjene. Misiju pak traganja za novim kolegama željnima učenja i rasta, dolaze ostvariti na ovogodišnji Career Speed Dating. Nešto više o Fraunhoferu možeš doznati od Lovre Bosnara, koji je za njih prvi put čuo na prezentaciji održanoj u Sivoj vijećnici, a danas je u sklopu svog doktorata na Fraunhoferovom odjelu koji se bavi ispitivanjem površine.
Čime se bavite u Fraunhoferu i s kojim se izazovima u danu susrećete?
U grupi u kojoj ja radim je zapravo ideja razviti jedan generalan sustav za ispitivanje površina koji bi bio primjenjiv na razne objekte, raznih skala. Recimo, veličine se mogu kretati od veličine kovanice pa sve do veličine međunarodne svemirske postaje. Shodno tome, često smo suočeni s različitim problemima, primjerice za objekte za koje pokušavamo napraviti plan ispitivanja dolaze razne nove nedoumice. Svaki objekt i svaki projekt donosi nekakve nove probleme, tako da i dani kakvi jesu mogu se podijeliti ovisno o stadiju projekta: ili su više dinamični ili su malo više smireniji, u individualnom tempu. Kad kažem dinamičniji, dosta je dinamično fokusirano rješavanje problema, prezentiranje rezultata, pripremanje rezultata ili pripremanje metoda za rokove. S druge strane, kada imamo vremena možemo si organizirati vrijeme više onako u svojem ritmu. To za mene konkretno znači malo više da sam prioritiziram zadatke, koje istraživanje bih volio napraviti, u kojem smjeru smatram da bi razvoj trebao ići i to uključuje istraživanje razne literature, programskih biblioteka i eksperimentiranje što je meni najdraži dio, iskreno.
Koja su Vaša očekivanja od studenata koji bi se pridružili Vašem poduzeću?
Ako gledamo tehničku sferu, prva koja se najčešće spominje, rekao bih da je bitno općenito dobro baratanje programskim paradigmama. Recimo, najčešće objektno orijentirana paradigma što se tiče izgradnje sustava, ali za algoritme, obrade slike itd. često je potrebno algoritamsko razmišljanje i logika koja je za zadani problem. Ako gledamo tzv. znanstvenu sferu, možda najbitnije je znati kako organizirati velike količine podataka odnosno znanja koje pročitamo u člancima, knjigama, blogovima, koje susretnemo na konferencijama, prezentacijama… Često je to gomila, gomila znanja koje treba nekako organizirati, sortirati i znati čitati između redaka što zapravo nedostaje, što zapravo oni pokušavaju dati, ali se još može popraviti. Međuljudska sfera, tu bih rekao da je jako važno shvatiti koliko je komunikacija bitna za rješavanje problema. Predlaganje svojih ideja je dosta bitno, ali i znati uvažiti tuđe stavove, misli i ideje. Konačno, što se tiče osobne sfere, to je dosta individualno, u smislu da student nekako uvijek treba tražiti što ga interesira i da teži stalno prema tome da uvijek može pitati može li neki problem riješiti na način koji mu se čini interesantnim, a do kojeg je došao recimo čitanjem i istraživanjem.
Kakav tim u Fraunhoferu mogu očekivati studenti?
Ima nas tridesetak u našem odjelu i to je široki spektar ljudi. Od studenata koji završavaju preddiplomske, diplomske, doktorske studije do ljudi koji su već iskusniji i završavaju sa svojim radnim stažom. U poslu, najbitnije je da se stvari naprave. Kako ćemo to napraviti, nije toliko bitno, nema konkretnih pravila. Imamo i sastanke koji su također periodički i po dogovoru, ovisno kada je nešto potrebno i njihova poanta je dobiti predodžbu što drugi rade, drugima ispričati što mi radimo i iz toga dobiti novu perspektivu. Stvar je u tome da ne možemo uvijek očekivati konkretan odgovor u smislu „napravite to i to“, nego ono što možemo očekivati je „probajte to i to“ i dobiti neke hintove i ideje. Tako da je s te strane dosta otvoreno i dosta je lako uvijek zatražiti pomoć od nekoga i to nikad nije bio problem, uživo otići kod nekoga i pokucati na vrata ureda ili obratiti se preko chat sustava.
Omogući da se povijest nastavi ponavljati te da Fraunhofer svoju zajednicu proširi s još mnogo generacija FER-ovaca. Budi među prvim idućim takvim generacijama i sjedi s Fraunhoferom za stol 9. prosinca! Prijave su otvorene do 19. studenog.