Axilis je technology centar Superbeta, što znači da razvijaju platformu za sportsko klađenje i igre na sreću (casino). Platforma je jako velika, pokrivaju razvoj core sustava, web-a, backend servisa, brinu o kompletnoj infrastrukturi i razvijaju još puno toga te im je plan probiti se na još neka tržišta (iduće je Hrvatska). Axilis dnevno ima preko 100 tisuća unique usera, a kako sve mora biti jako skalabilno i podržavati real-time performanse, koriste moderan tech stack: Go, Kubernetes, Kafka, MongoDB, React, Vue, Typescript. Cilj je krajnjim korisnicima omogućiti još bolje iskustvo sportskog klađenja. U Axilisu postoji 6 engineering timova, a svaki ima i dediciranu UX/UI i product osobu te QA inženjere. Također, imaju i in-house Data i Infrastructure tim. Timovi u prosjeku imaju oko 5-7 ljudi, na svim razinama senioriteta, a najviše je mid-level i senior inženjera. Također rade na distribuiranom sustavu koji je skaliran za rad s pola milijuna registriranih korisnika te jednom godišnje održavaju CodeCadets (po starom Axilis JS školica), kao i svaki četvrtak interni event ChCh odnosno ćaskanje četvrtkom gdje razgovaraju o raznim tech i non-tech temama.
Trenutno je u Axilisu otvoreno nekoliko pozicija:
Dva zaposlenika Axilisa donose njihovo iskustvo kroz intervju, Sven Njegač i Mihovil Ilakovac.
Kako ste došli do posla u Axilisu i na kojoj ste poziciji trenutno?
SVEN: Trenutno sam na software engineer poziciji i radim u timu koji se bavi zaprimanjem oklada, bet-acceptance tim. Radimo čisti backend i svakodnevno koristimo moderan tech stack: Go, Kafka, CockroachDB, Redis, gRPC. Do posla u Axilisu sam došao “obostranom” preporukom. Prijatelj je mene preporučio Axilisu, a također je meni preporučio Axilis kao super firmu. Njemu se svidjelo što radi s najnovijim tehnologijama, piše servise koji moraju podnijeti veliki load, a mene je kupio kada je rekao kako ima mentora i koliko uči od starijih kolega.
MIHOVIL: Prijatelj i kolega s kojim sam prije radio me preporučio. Odlučio sam doći na intervju i svidjelo mi se što sam čuo o njima i ‘’no asshole’’ pravilu kojeg imaju pri zapošljavanju 🙂 Trenutno radim kao Software Engineer u Web timu i bavim se razvojem velike aplikacije za sportsko klađenje.
U kojoj mjeri Vam je znanje stečeno na fakultetu pomoglo na poslu?
SVEN: Na poslu mi najviše pomaže znanje stečeno na izbornim predmetima i vještinama. Izdvojio bih svima dobro poznatu Čupićevu Javu jer sam tamo naučio pisati kompleksnije programe koji pristupaju bazama, koriste višedretvenost i komuniciraju TCP socketima. Obvezni predmeti na faksu, iako ne direktno povezani sa zadacima na poslu, nužni su za stjecanje temeljnih znanja koja svakodnevno koristimo pri rješavanju problema. Što niste znali kad ste krenuli raditi u Axilisu, a saznali ste kroz posao? Kroz posao sam najviše naučio kako treba pisati produkcijske servise. Velika je razlika napisati program za laboratorijske vježbe na faksu i program koji radi u produkciji i o njemu ovisi najveća rumunjska kladionica.
MIHOVIL: Teoretska znanja vezana uz algoritme, mreže i velike sustave mi pomažu u svakodnevnom radu. Bez tih znanja ne bih imao osjećaj za širu sliku i globalne optimizacije, a na taj način je jedino moguće rješavati kompleksne i teške probleme.
Koja Vam je najzanimljivija uspomena s posla?
SVEN: Debugiranje memory leaka na produkciji pamtim kao jako zanimljivu, a i zabavnu uspomenu. Dio našeg tima, troje ljudi, je sjelo zajedno u sobu za sastanke i bavilo se rješavanjem prilično kompleksnog problema. (Uz dozu zafrkancije)
MIHOVIL: Jednom mi je monitor bio nakrivljen pa sam ga na brzinu ispravio. Osvrnuo sam se u tom trenutku, ali nitko od kolega nije primijetio. Zamislite da jesu, kako bi im objasnio nakrivljeni monitor? Rođendan Axilisa je bio jako zanimljivo iskustvo i prilika za vidjeti kolege u opuštenoj varijanti. Neki su se čak pokazali kao pravi koktel majstori 🙂
Što biste poručili studentima u potrazi za praksom ili poslom koji su se prijavili na Career Speed Dating?
SVEN: Budite otvoreni, pričljivi i simpatični. Poslodavcu ćete odmah ostaviti dobar dojam. Uz to pokažite još malo znanja i posao je vaš.
MIHOVIL: Apsolutno se isplati raditi tijekom fakulteta. Svako od nas je odgovoran za svoj osobni razvoj i razvoj kao inženjera. Fakultet nudi jednu dimenziju znanja, ali rješavanja problema upravom svijetu me naučilo još toliko. Ovo je vrijeme kada smijete riskirati, pucaj na nešto što ti je možda van zone komfora!